Pierwsza wizyta u weterynarza

Robaczki i inne choróbska!
27-07-2008

Na drugi dzień po przeprowadzce byliśmy u weterynarza. Byłem tam po raz pierwszy, ale wcale się nie bałem. Przyjęła mnie miła Pani doktor. Zważyła, zmierzyła temperaturę, sprawdziła czy moje jajeczka są już na miejscu (były), po czym mnie odrobaczyła, tj. dała mi do zjedzenia wstrętną pastę. Miałem po niej rozwolnienie, wymioty i puszczałem strasznie śmierdzące bąki :) Do domu wróciłem w ten sam sposób, w jaki dotarłem do kliniki - na rękach mojego Pana. Dużo się nie nadźwigał, bo mieszkamy bardzo niedaleko. W nagrodę za odwagę, Pani doktor dała mi paczkę smakołyków.

Tydzień później znowu mnie tam zabrali. Cały rytuał się powtórzył: waga, temperatura, jajeczka. Hmm.. drugi raz mnie tam dotykała, czy to nie jest karalne? Tym razem mnie zaszczepili, ale nawet nie wiem kiedy, bo wzięli mnie sposobem. Znają mój czuły punkt. Tak jak na Supermana działa kryptonit, tak na mnie ... miska z jedzeniem. No jak podstawili mi ją pod nos, to nie mogłem się oprzeć i nawet nie wiem kiedy, dostałem zastrzyk.Dowiedziałem się przy okazji kilku ciekawostek:
  1. Odrobaczanie

    Powinno się to robić regularnie, co sześć miesięcy, jeśli pilnuje się tego, co pies zjada na dworze. W przeciwnym razie - nawet co trzy miesiące. Kosztuje to około 20zł. Po zabiegu trzeba patrzeć uważnie na moją kupkę. Środek zabija mogące żyć we mnie robaczki i mogą one w niej się pojawiać. Jeśli są, to odrobaczanie trzeba powtórzyć. Ponieważ robaczki mogły złożyć larwy, które na środek są odporne i trzeba je wybić jak już się troszkę rozwiną.

  2. Szczepienia

    Na początku ochronę przed chorobami i zarazkami chłonąłem z mlekiem matki. Potem koniecznie trzeba mnie zaszczepić.
Pierwsze szczepienie powinno wykonać się już między 6-8 tygodniem życia psiaka. Jest to szczepienie przeciw Parwowirozie. Kolejne szczepienia wykonuje się w wieku 8 tygodni. Przeciw: nosówce (D), zakaźne zapalenie wątroby (A2 lub H), leptozpirozy (P lub Pv), parainfluenza (P lub Pi), koronawiroza (K lub CvK), leptospiroza (L, Lepto lub L CI) oraz wściekliźnie. Szczepienia powinno się rozpocząć w 6-8 tygodniu życia. Należy je powtórzyć po 4 tygodniach, a następnie co 1-2 lata (zależy które). Często stosuje się tzw. szczepienia zespolone. Mnie osobiście Pani doktor szczepi w systemie Nobivac. Oznacza to, w przybliżeniu, że w:
  • 8 tygodniu, dostałem szczepionkę DP,
  • 11 tygodniu, dostanę DHP,
  • 13 tygodniu - DHPPi+L
Acha. Byłbym zapomniał. Pani doktor wielokrotnie powtarzała. PRZED szczepieniem muszę być odrobaczony. Nie mogę być osłabiony, ani chory. Bezpośrednio przed i po szczepieniu nie mogę mieć kontaktu z innymi psami - zwłaszcza tymi w klinice. Po szczepieniu byłem odrobinę otępiały, ale szybko mi przeszło. No i oczywiście do końca szczepień mam areszt domowy :(


Tworzenie stron WWW